Udruga/udruženje građana za maligna oboljenja dojke i ostala maligna oboljenja kod žena

Zaključci sa okruglog stola

ZAKLJUČCI , s kratkim osvrtom na tijek rada okruglog stola, radnog naziva :

 DIJAGNOSTIKA I LIJEČENJE RAKA DOJKE - PROBLEMI, IZAZOVI I RJEŠENJA

Dana 17.10.2013., u  organizaciji udruge Novi pogled, u hotelu Ero u Mostaru je održan okrugli stol radnog naziva kao u podnaslovu.

Cilj okupljanja eminentnih stručnjaka iz oblasti dijagnosticiranja i liječenja raka dojke je bilo formiranje konzilija, nakon rasprave nazvanog multidiscipinarnim timom za liječenje raka dojke.

Uz navedene liječnike i liječnice, okruglom stolu su nazočili i predstavnici ZZO HNŽ ,kao i Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi.

Nakon pozdrava dobrodošlice, pristupilo se radnom dijelu okruglog stola sa uvodničarima, liječnicima i liječnicama, kako su pobrojani po slijedu:

-           dr Dado Pehar - liječnik obiteljske medicine

-           dr Alen Humačkić- liječnik radiolog

-           dr Violeta Šoljić- liječnica citologinja

-           dr Jelena Todorović- specijalizantica patologinja

-           dr Zlatko Guzin – liječnik kirurg

-           dr Davorin Kozomara- liječnik kirurg, plastičar

-           dr Ivan Vukoja-  liječnik kirurg

-           dr Blanka Lukić – liječnica onkologinja

-           dr Ivana Tica – liječnica onkologinja

 

Svatko  od navedenih liječnika je  iz svojeg opsega specijalnosti i  djelovanja  predstavio dio procesa u dijagnosticiranju i tretmanu liječenja raka dojke, kao  i problemima s kojima se susreću.

 

Rasprava  je započela svjedočenjem gđe Adele Mihajlović, koja je kći oboljele pacijentice -svjedočenjem samo u cilju povezivanja liječnika različitih specijalnosti a sve u cilju otklanjanja duljine čekanja pacijenta na određene tretmane liječenja, kao i za utvrđivanje vrste liječenja - za formiranje Konzilija za dojku u Mostaru i regiji.

 

U raspravu  su se uključile i žene iz publike,  koje su nazočile okruglom stolu, kao i liječnice koje nisu bile uvodničarke, te delegirane osobe iz ZZO HNŽ-a.

 

Dr Ljiljana Pavlović je predložila konkretno rješenje ispred Zavoda da se ubrza proces dijagnosticiranja sumnjivih uzoraka, i  ako na odjelu citologije zaključe da uzorak treba daljnju  analizu, koji treba  laktografiju, da se na nalazu napiše „laktografija“ , pa će onda onaj tko je pacijenticu uputio ,kirurg ili onkolog, pokrenuti na svome odjelu upućivanje te iste osigurane osobe na dijagnostičku pretragutamo gdje je- u BiH, Hrvatsku, negdje drugdje. Trebaju  tri potpisa doktora s odjela, dijagnostika koja jeste i naziv ustanove u koju treba uputiti osiguranu  pacijenticu. na adresu Zavoda  na komisiju i Zavod upućuje dalje u određene centre.

 

Liječnici se u svojoj praksi svakodnevno, osim svakodnevne problematike, suočavaju sa administrativnim preprekama vezanim i za osiguranje  i za županisku (kantonalnu) razinu osiguranika, naglasio je dr Humačkić.

Nakon što su onkologinje dr Lukić i dr Tica kazale da su se u svom radu na specijalizacijama susretale sa raznim vrastama multidisciplinarnim timovima za liječenje određenih vrsta raka (na određenom dijelu tijela) i nakon odgovora da za taj rad u timovima nije plaćen, moderatorica  okruglog stola je predložila a liječnice i liječnici uvodinčari su prihvatili da se tim ne zove konzilij nego multidisciplinarni tim.

 

Zaključak koji smo usvojili na koncu okruglog stola jeste :

 

Liječnice i liječnici koji su sudjelovali u radu okruglog stola predstavljaju inicijalni multidisciplinarni tim.. Prvi sastanak će održati u četvrtak, 24.10.2013. na odjelu onkologije, SKB Mostar. Uz njih će biti i članica udruge Novi pogled.

 

 

Multidisciplinarni tim će  po potrebi pozivati liječnike drugih specijalnosti: anesteziologe, fizijatre, psihoterapeute i ostale.